12.10.2023 10:53
Červené šípky můžeme sbírat v době jejich zralosti od podzimu až do jara. Víte, že obsahují kromě céčka i želízko? A toto želízko symbolizující odvahu, obvykle chybí v krvi bledým dětem i dospělým, kteří bývají často nemocní. Samotné želízko z lékárny či z hřebíků se bez céčka těžko vstřebá, (někdo zapichuje hřebíky do jablek, to taky funguje, ale jablka pak jezte prosím bez hřebíků...) ale moudrá Matka příroda nám nabízí želízko i s céčkem celou zimu v ideální podobě všude u cest právě v podobě krásně červených šípků. Čaj z nich není potřeba vařit, lépe je namočit sušené podrcené nebo měkké pomrzlé do studené vody a pak jen přihřát a dobře přecedit přes hustý cedníček plastový či látkový kapesník či papírový kávový filtr. Sušené nejlépe namočit přes noc a ráno ohřát, čerstvé pomrzlé stačí namočit i na hodinu. Porci šípků můžete zalít vodou i víckrát.
K prevenci a léčbě chřipek a všech virových onemocnění se doporučuje vitamín C, kromě lékárny ho najdeme všude kolem na šípkových keřích skoro celou zimu. Velmi příjemnou formou léčby je šípkový burčák, který nám kromě vitamínů a železa dodá i prospěšné bakterie díky fermentaci. Jde vyrobit ze šípků čerstvých na podzim, nebo sušených v zimě nebo i těch změklých namrzlých, které venku najdeme i v zimě. Je to doslova životabudič, když si ho dopřejeme třeba v lednu, kdy nám chybí vitamíny.
Bublinkový šípkový burčák: zralé nejlépe přemrzlé omyté celé šípky 300 – 400g rozmixujeme v trošce vody ponorným mixérem ve 3 litrové sklenici. Pak rozpustíme 200g cukru v trošce vody v druhé nádobě a dolijeme 2 litry vody a přidáme do velké sklenice. Necháme přikryté talířkem vykvasit v pokojové teplotě. Denně 2x promícháme a až začne obsah bublinkovat, můžeme už ochutnávat burčák. Přecedíme přes husté sítko do menších skleněných lahví s volně uzavřeným víčkem. Zchlazením v lednici se proces kvašení zpomalí, ale nezastaví a burčáky mohou být velmi výbušné…neprotřepávát! Užíváme po malých skleničkách, ne však v těhotenství či při kojení a dětem od 6 let nabízíme jen 1 malou skleničku denně. Vhodné při rekonvalescenci po nemoci, antibiotikách a chudokrevnosti k doplnění železa, vitamínů a hodných bakterií pro dobrou imunitu. (Podobně lze použít rakytník z mrazáku či na podzim i trnky a dřín, které ale nemixujeme jen pomačkáme, mají moc velké pecky)
Více najdete v mých dvou knihách Bylinky pro děti a maminky z Grady 1.+2.